Punamütsike 8.0

Paar kuud tagasi ilmusid uued Linuxi distributsioonid RedHat 8.0 ja Mandrake 9.0. Mõlemad sisaldavad uusimaid Linuxi tuuma versioone, toetavad paljusid uuemaid seadmeid ja sisaldavad palju uusi tarkvarapakette. Mandrake 9.0 on välimuselt suhteliselt sarnane eelmistele versioonidele, s.t. erinevad X-Windows desktopid (KDE, GNOME, jt.) määravad kasutuskeskkonna väljanägemise ja omadused. Punamütsike (s.o. RedHat) seevastu kasutas KDE ja GNOME keskkonna stiilide kasutamise võimalusi ja omistas mõlemale desktopipaketile oma stiili – "RedHat Blue Curve".


Nüüd näevad nii KDE kui GNOME keskkond suhteliselt sarnased välja. Uus stiil – "Blue Curve" on üsna ilus (maitse asi muidugi...) ja tore on ka see et nüüd näevad GNOME keskkonnas starditud KDE programmid ka GNOME programmidega sarnased välja. See lihtsustab mõnevõrra KDE ja GNOME programmide läbisegi kasutamist. Uuendatud on ka installeerimisprogrammi ja süsteemiseadistamise programme. Ennem oli olemas palju erinevaid süsteemiseadistamise programme, mis kõik aitasid kasutajal mingit ühte kindlat aspekti seadistada aga nad olid programeeritud erinevate vahenditega (C, Perl, TCL jne.), nägid täiesti erinevad välja ja käitusid erinevalt. See aga tegi nende kasutamise keerukaks.


Punamütsike 8.0 süsteemiseadistamise programmid on üsna sarnased ja lihtsamad kasutada. Asja teine külg on muidugi see, et tundub et RedHat üritab sarnaselt Tillusoftile oma joont ja stiili peale suruda. Siiski hetkel on asi veel üsna süütu, kuna kasutaja saab ikka ise valida millist desktoppi, stiili ja lisapakette ta kasutab. Punamütsikese põhilised uuendused on:

Soovitav arvutikonfiguratsioon on:

Olen prooovinud Punamütsikest 350MHz AMD protsessori ja 128MB mäluga. Põhilised programmid toimivad täitsa ilusasti aga mõne uuema ja suurema programmi startimine võtab natuke aega.

Partitsioonideks jaotus

Enne Punamütsikese installeerimist tasuks kõvakettal natuke ruumi teha. Linuxit on võimalik instaleerida ka DOS/Windows partitsiooni ja siis startida spetsiaalse dos programmi abil. Võimalik on ka startida Linuxit otse CD-lt ja salvestada kõvakettale vaid andmefailid. Nimetatud variandid kõlbavad vaid Linuxi proovimiseks ilma oma olemasolevat süsteemi eriliselt muumata aga tavakasutuseks hästi ei sobi. Linux tuleks kindlasti installeerida omaette partitsiooni. Tegelikult oleks sovitav Linuxi jaoks teha 3 uut partitsiooni:

Windowsi ketta jagamine partitsioonideks

Enamus arvuteid, millele juba poes on tarkvara installeeritud sisaldavada mingit DOS/Windowis versiooni ja ketas on enamasti jagatud vaid üheks partitsiooniks, millel kogu antud tarkvara paikneb. Selline konfiguratsioon on kõige lihtsam aga ka kõige rumalam. Nii on raske mingit teist operatsioonisüsteemi installeerida ja ka Windowsis toob see probleeme, kuna ainus partitsioon on jagatud nii suurteks blokkideks et väikeste failide jaoks liiga palju ruumi raisatakase.

Sellise kogu ketast hõlmava partistsiooni saab muidugi lihtsalt kustutada, ketta uuesti partitsioonideks jagada ja kogu tarkvara uuesti installeerida. On aga ka lihtsamaid vahendeid. Linuxi CD-l on programm FIPS, mis nihutab olemasoleva DOS/Windows partitsiooni lõppu ketta alguse poole ja tekitab seega ketta lõppu vaba ruumi uute partitsioonide jaoks. See on võimaliks vaid siis kui DOS/Windowsi kettal on failid ketta alguse osas. Windows salvestab uued failid ketta algusesse. Kui fail kustutatakse siis jääb blokkide ritta auk / vaba piirkond. Kui uus fail antud piirkonda mahub siis salvestatakse ta sinna, vastasel juhul aga kasutatud blokkide osa lõppu. Peale pikemat kasutamist tekib DOS/Windows partistioonil hulk väiksemaid vabu piirkondi ja sageli on osad failid salvestatud ka suhteliselt partitsiooni lõpu lähedale. Windowis on olemas spetsiaalne programm mis failide jaotust kettal optimeerib (defragmenteerib). Antud programm loeb järgemööda kõik failid kettalt loeb ja nad sinna tagasi kirjutab aga seejuures kõik antud faili poolt hõlmatud ketta blokid üksteise järel salvestab ja kõik failid ketta algusest alates salvestab. Nii täidetakse ketta alguses rekkinud vabad ruumid (augud) ja failide andmed on üksteise lähedal. See toiming kiirendab tavaliselt arvuti edaspidist tööd. Seejuures tekib ka partistiooni lõppu suurem vaba piirkond ja seega tekib võimalus partistiooni jagamiseks. Niisiis kui teie arvutil on vaid üks partisioon (C), siis kasutage kõigepealt defragmenteerimisprogrammi ja kasutage ka scandisk või checkdisk programmi. Seejärel tekitage uus DOS start floppy ja kopeerige sinna Punamütsikese esimeselt kettalt kataloogist dosutils programmid fips.exe, restorrb.exe ja errors.txt. Proovige antud DOS kettalt startimist. Fips toimib DOS ja Windows 9x, Windows Me süsteemidega. Olles startinud arvuti antud uuelt kettalt ja käivitanud programmi fips.exe näeme ekraanil arvuti hetkelist partitsioonide tabelit. Fips arvutab kui palju vaba ruumi on veel olemasoleva partitsiooni lõpus ja pakub välja kuidas seda jaotada. Kui ketta lõpus ei ole küllaldaselt vaba ruumi, siis teatab fips sellest ja lõpetab programmi töö. Selline probleeme võib tekkida kui teie arvuti kettal on varjatud faile (saalefail jms.) mille attribuudid ei lase neid kettal defragmenteerimise käigus liigutada. Sellised failid leiate käskudega:

dir /a:h /s

ja

dir /a:s /s

Kui antud fail kuulub mingile programmile (saalefail jne.) siis lülitage see programm välja, seadke failile attribuudid mis võimaldavad tema kustutamist (attrib -r -s -h <faili-nimi>) ja kustutage ta. Windowsi defragmenteerija kuvab ka graafiliselt millised failid on fikseeritud asukohaga ja kui palju ruumi on ketta lõpus. Kui ruumi ikka veel pole küllaldaselt siis tuleb ebavajalikke faile kustutada.

Kui nüüd fips.exe kuvab partitsioontabeli ja leiab et on võimalik tekitada ketta lõppu soovitud suurusega vaba ruum, siis pakub fips.exe välja kui palju ruumi jätta algsesse DOS/Windows partitsiooni ja kui plju vaba ruumi tekib ketta lõppu. Seda jaotust saab muuta nooleklahvide "<-" ja "->" abil. Soovitab oleks et ketta l õppu tekiks 4GB või rohkem vaba ruumi (2,5GB - "/root", 0,5GB – swap ja 1GB - "/home"). Kui jaotus sobib, siis vajutage klahvile "y" ja fips salvestab muudetud partitsioonitabeli teie arvuti kettale. Programm fips salvestab vana (algse) partitsioonitabeli sisu teie floppyle faili nimega RESTORRB.000. Selle faili ja programmi restorrb.exe abil saab algselt partitsioonitabelit hiljem taastada. Nüüd tuleks arvuti restartida ja proovida, kas DOS/Windows toimib. Kasulik oleks testida kettast scandisk programmiga. Kui esineb probleeme, siis startige uuesti startkettalt ja kasutage programmi restorrb.exe algse partitsioonitabeli taastamiseks.

Installeerimine

Punamütsikese 8.0 installeerimine on sarnane tema eelmise versiooni 7.0 installeerimisele, mida sai kirjeldatud ajakirja "Arvutikasutaja" numbris (mis number see nüüd oligi?). Arvuti startida Punamütsikese esimeselt CD-lt ja siis vaba kettaruum DiskDrake abil partitsioonideks jagada nagu ülalpoolt kirjeldatud ja seejärel tarkvara instaleerida. Installeerimisprogramm on oma välimuselt natuke muutunud aga tema kasutamine on üsna sarnaseks jäänud.


Tarkvarapakettide valik on nüüd natuke lihtsam ja loogilisem aga muid erilisi muudatusi pole. Mainida tasuks ehk vaid seda et kui hiljem soovitakse lisanduvat tarkvara instaleerida, mis alguses instaleerimata jäi, siis saab seda teha selle sama installeerimisprogrammi abil. Töötaval arvutil leiba installeerimisprogrammi menüüst Punamütsike -> System Settings -> Packages. Programm näitab juba instaleeritud pakette ja pakub võimalust algsetelt CD-delt muid pakette juurde installeerida. Kahtlemata on endiselt võimalik ka käsurealt rpm programmiga tarkvara installeerida.

Esimesed probleemid ja nende lahendused

Nagu juba mainitud on Punamütsike 8.0 -l mõningaid uuendusi, mille hulka kuulub ka hulga rangem C translaator, uus C teek ja GNOME 2.0. Viimane toetab ka paremini muid keeli peale inglise keele ja näiteks Eesti keele puhul kasutab sobivat UTF-8 fonti. Ka suurem osa süsteemi teadetest kuvatakse Eesti keeles. Paraku tekivad sellega ka mõned probleemid:

#!/bin/bash

export LANG=C

<tee-acrobat-kataloogi>/acroread

OpenOffice 1.0 on juba standardtne osa distributsioonist. Tema programmide ikoonid tekitatakse start reale ja ta on süsteemiga optimaalselt intgreeritud. Kui soovite kasutada eestikeelset OpenOffice varianti, siis jätke OpenOffice algul koos operatsioonisüsteemiga instaleerimata ja installeeriga ise hiljem sobiv versioon.

Punamütsike 8.0 on päris hea uus Linuxi versioon. Ta on palju stabiilsem, sisaldab paremaid tuvameetmeid ja toetab palju uusi arvuti lisaseadmeid.

Veiks26@hot.ee